Köpekler Ne Yer? Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır

Köpekler;

Köpekler yapısı ve soyu gereği etçildir ancak insanların elinde evrimleşmiş köpekler ne yer?

Köpekleri etçil oldukları için sürekli et ile beslemek de yanlıştır çünkü günümüzdeki evrimleşmiş köpeklerin kalpleri buna dayanamaz.

Köpekler ne yer? Sorusunun cevabı etçil olmalarına rağmen sadece etten oluşmaz.

Öncelikle köpeklerin cinsine göre ne yiyeceği, hangi tür mama yiyeceği hangi aralıklarla et verilmeli? Gibi soruların cevapları farklıdır.

Köpekler ne yer? Sorumuzun cevabını öğrendik gelelim diğer yiyeceklerine.

Köpekler et haricinde köpekler için özel olarak üretilen kuru ve yaş mamalar ekstra olarak ödül mamaları vardır.

Ödül maması nedir? Ödül maması kuru mama ve yaş mama gibi paket şeklinde tane sayısı çok satılmaz tam tersine genellikle tek halde satılır.

Ödül mamaları özellikle eğitim verilen hayvanlar da eğitimde verilen komutlara köpeklerimiz doğru etkileşim verirlerse ödül mamaları verilerek bir dahaki komutta daha kolay algılamalarını, öğrenmelerini hızlandırır.

Gelelim kuru ve yaş mamalara.

KÖPEKLERDE KURU MAMA YEMESİ

 Köpekler için en ideal mama kuru mamadır kuru mamalar fiyat olarak diğer seçeneklerden daha ucuz ve uzun süreli köpeklerimize tükettirmede sorun çıkarmaz.

Ancak sorun çıkarmayacak diye sürekli köpeklere kuru mama verilmemeli düzenli aralıklarla köpeklere yaş mama ve ette verilmelidir.

Kuru mamalarında küçük taneli büyük taneli gibi türleri vardır ve köpek cinslerine göre farklı boyutlarda kuru mamalar tercih edilmelidir.

Küçük cins köpeklere örneğin; Fransız Bulldog, Pug gibi köpekler büyük cinslerine göre daha küçük taneli mamalar tüketir. Bu tarz küçük köpekler için küçük taneli mamaları tüketmek ve sindirmek çok daha kolaydır.

Büyük cins köpekler için olay tam tersidir büyük taneli mamalar tercih edilmelidir ki köpekler daha iyi beslenebilmeli ve çiğnemeden yutmamalılardır. Büyük cins köpeklere küçük mamalar verilmemelidir.

KÖPEKLERDE YAŞ MAMA YEMESİ

Yaş mamalar köpeklere sürekli verilirse bu sefer köpekler kuru mamaları yemeyecek sürekli yaş mama isteyeceklerdir. Bu da kaçınılmaz bir masrafa yol açar çünkü yaş mamalar kuru mamalardan pahalıdır.

Yaş mamalar kuru mamayla beslenen köpeklere belirli periyotlarda verilerek hem köpeğin farklı tatlar tatmasını ve kuru mamadan bıkmamasını sağlarsınız.

Bunun dışında sağlıklı dişler için kuru mama yemesi kesinlikle çok önemlidir, nedeni ise mamayı yerken parçaladığında dişte bulunan tartarlarıda temizlesidir.

Devamlı kuru mama ile beslemeniz durumunda sağlık dengesini bozabilir ve obeziteye yol açabilirsiniz.

KÖPEĞİMİZE EKSTRA NE YEDİREBİLİRİZ?

Evimizde yaptığımız yemeklerden köpeklerimizi de verebiliriz biz yerken onlara da bir tabak koyabiliriz.

Ancak fazla vermemeliyiz, çünkü insanlar yağlı tuzlu şekerli yiyeceklere alışkınken köpekler için bu tür malzemeler çok zararlıdır.

Köpeğimize ev yapımı yemeklerden abartmadan küçük bir porsiyon olarak verebiliriz. Köpeklerimizin demek tadı için birazda olsa değişiklik olur ve yağ tuz şeker ihtiyaçlarını bu tarz ev yapımı yemeklerden karşılayabilirler.

Bir cevap yazın