Muhabbet kuşu

Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Evde hayvan beslemek denince akla ilk gelenlerden biri de muhabbet kuşudur. Kolay ve zahmetsiz bakımıyla evde hayvan beslemek isteyenlerin gözdesi olan muhabbet kuşlarının da diğer evcil hayvanlar gibi belli bir alışma süresi ve bakım gereksinimleri vardır.

Yavru Muhabbet Kuşu Nereden Alınır?

Yavru muhabbet kuşları çoğu hayvan satan dükkanda bulunduğu gibi internet üzerinden de satan kişiyle irtibata geçip satın almak mümkündür. Genelde küçük petshoplarda rahatlık ile bulabilirsiniz. Fiyatları renklerine göre ve konuşabilme özelliğine göre değişiklik göstermektedir.

Muhabbet Kuşu İçin Bakım Neler Gereklidir?

Muhabbet kuşu eve getirilmeden önce gerekli eşyaların bulunması ve kafesin evin neresinde besleneceğinin kararlaştırılması gerektirmektedir. Kafesin yerinin camın önü veya karanlık olan herhangi bir yer olmamasına dikkat edilmelidir. Mümkünse insanların yaşadığı odaya konulması ve konulan kafesin yerinin sürekli değiştirilmemesi gerekmektedir. Bunları yerine getirdikten sonra yapılması gereken şey yavru muhabbet kuşunu ilk önce kafesine daha sonra ise sahibinin eline, parmağına alıştırmaktır. Kafesin yanında rahatlıkla değiştirebileceğiniz suluk ve yem kabı olması gerekmektedir. Bunların yanında gagalarını torpilemek için kuş taşı alabilirsiniz. Muhabbet kuşu çok fazla masraf yapmayacağınız rahat beslenen bir kuş türüdür.

Muhabbet Kuşunu Kafese Alıştırmak

Muhabbet kuşları her ne kadar evin içinde dolansa da çoğunlukla kafeslerinde yaşarlar. Bu yüzden ilk yapılması gerek kuşun kafesi benimsemesi için bir süre onu oradan çıkarmamaktır. Bu süre çok uzun olmamakla birlikte bir kaç gün içinde alışma süresi tamamlanabilir. Bu süreç geçtikten sonra enerjisini atması için ara ara kafesten çıkarabilir ve uçarak enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. Kuşunuzun güvenliği açısından kapalı odada uçurmanızı öneriyoruz. Aksi takdirde açık kalan bir cam sizi ve kuşunuzu çok üzebilir.

Muhabbet Kuşunu Sahibine Alıştırmak

İlk başlarda ürkek ve çekingen olabilen muhabbet kuşları yaşadığı eve ve sahibine alıştıktan sonra sıcakkanlı bir hayvana dönüşebilir. Bunun için yapılması gereken eve ilk geldiği sıralarda hayvanı ürkütmemek ve onu alışması için elin içinde tutmak gibi zarar verilebilecek eylemlere kesinlikle kalkışmamaktır. Yavru muhabbet kuşu kafesine alıştıktan sonra sahibi işaret parmağını kafese sokarak ona korkması için bir sebep olmadığını gösterebilir. Buradaki önemli nokta parmağı olabildiği kadar hareketsiz tutmaktır. Kuş parmağın kafeste bulunmasına alıştıktan sonra onun bulunduğu tüneğe yavaş hareketlerle götürülmeli ve üstüne gelmesi beklenmelidir. Eğer parmağına üzerine gelmiyorsa alışması için biraz daha zaman verilmeli ve de parmağın tünek gibi düz bir şekilde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Muhabbet kuşu parmağa alıştıktan sonra sıra onu eve alıştırmaya gelmektedir.

Muhabbet Kuşunu Eve Alıştırmak

Çoğumuz internette veya bir yakınımızın evinde muhabbet kuşlarının aynaya olan ilgisini fark etmişizdir. Bu durum her ne kadar tatlı görünse de kuşlar için o kadar da iyi bir şey olmayabilir. Bu yüzden muhabbet kuşu eve salınmadan önce etrafta aynanın olup olmaması ve tabii ki de camların veya kuşun kaçabileceği herhangi bir açıklığın kapatılması gerekmektedir. Bu konularda emin olduktan sonra kafesin kapağı açılır ve eğer geliyorsa parmağın üzerinde, eğer gelmiyorsa ve çıkmıyorsa kesinlikle zorla çıkartmaya çalışmadan kafesin kapısı açık bırakılmalı ve çıkmayı kendisi öğrenene kadar da dışarıdan bir etki engellenmelidir.

Muhabbet Kuşu Tekrar Kafese Sokmak

Kafese alıştırma işleminin belki de odak noktası muhabbet kuşunun evde gezindikten sonra geri içeri girmesini sağlamaktır. Eğer üstteki işlemler tamamlanıp kuş eve salındıysa ve kendi kendine kafesine dönmediyse kafesi kuşun olduğu bölgeye götürüp beklemelidir.

1 Yorum

Bir cevap yazın