Pegasus Hava Yollarından Evcil Hayvan Bileti Nasıl Alınır?

Özellikle son zamanlarda evcil hayvan sahiplenmelerinin artmasıyla ortaya çıkan konulardan birisi de seyahatlerde evcil hayvanların, sahiplerine eşlik edebilmesidir. Tren ve otobüsler daha az şartlar içerirken, uçak yolculuklarında birçok detay bulunmaktadır ve zamanlama, uçağın uygunluğu önemlidir.

Çağrı Merkeziyle Görüşme – Uçamayacak Hayvanlar

Evcil hayvanla birlikte yolculuk yapabilmenin ilk adımı budur, 0888 228 12 12 numaralı çağrı merkeziyle görüşülüp uçağın uygunluk durumu öğrenilir ve rezervasyon yaptırılır. Son ana bırakmamak gerekir çünkü uçacak olan hayvan kediyse ve uçuş için bir köpek önceden bildirilmişse veya tam tersi ise, kedi o uçuşa alınmaz.

Pegasus yalnızca kedi, köpek ve iç hatlarda kuş taşımasını yapmaktadır. Bu görüşmeler sırasında hayvanın cinsi de sorulur: Presa, Amerikan Pitbull, Amerikan Bulldog, Amerikan Staffordshire Teriyer, Pitbull Teriyer, Napoli Mastifi, Japanese Tosa, Kafkas Çoban Köpeği, Çov-Çov, Dogo Argentinos, Brezilya Mastifi, İngiliz Mastifi cinsi köpekler uçuşa kabul edilmez, kangal köpekler ise en fazla 6 aylığa kadar kabul edilir. 12 haftadan küçük veya hamile hayvanlar da aynı şekilde uçuşa kabul edilmezler.

Evcil Hayvanınızla Uçuş İçin Hazırlık

Evcil hayvanın uçuşa kabul edilmesi için her hava yolu şirketinin farklı kuralları vardır. Taşıma çantasıyla birlikte sekiz kiloyu geçen hayvanlar kargo ambarına alınır, sekiz kilonun altındaysa kabine alınabilir. Taşıma çantasının ebatları en fazla 32 cm x 32 cm x 50 cm olmalıdır. Taşıma çantalarının kilitleri demirden ve sağlam olmalıdır.

Herhangi bir aksiliğe karşı taşıma çantasının üzerinde iletişim bilgileri yazılmalıdır. Hayvanın sahip olduğu karne de uçuşta hayvan sahiplerinin yanında olmalıdır. Aşıları, geçirmiş olduğu hastalıklar vb. bilgileri ihtiyaç halinde gösterilebilmelidir. Pegasus’un önem verdiği diğer bir konu ise hayvanın hijyen durumudur. Hayvandan herhangi bir kötü koku yayılmaması, dış görünüşünün hasta görünmemesi gerekir. Eğer bu tarz bir durum fark edilirse, görevli, hayvanı uçuşa almama hakkına sahiptir.

Evcil Hayvanlar İçin Uçak Bilet Fiyatları

Kedi ve köpeklerin kabinde taşınma ücretleri 60 TL, kargo ambarında ise 6-16 kilogram aralığındakiler 100 TL, 16 ve üstü kilogramdakiler 160 TL’dir. Bu fiyatlar, kişinin biletinden ayrıdır ve uçuş günü check-in alanlarında ödenir.

Evcil Hayvanınızla  Uçuş Günü Ne Yapılmalı

Uygun taşıma çantasıyla birlikte check-in alanında hayvan taşıma çantasıyla beraber tartılır, kabinde yolculuk etmek için uygunsa sahibiyle birlikte uçağa gider. Kargo ambarında yolculuk edecek ise hayvan check-in noktasında sahibinden ayrılır, kargo bölümüne taşınır. Uçuşun uzun olduğu takdirde ölçülü miktarda yemek ve su taşıma çantasının içine konulabilir, kabindeki hayvanlar ise çantadan çıkarılarak veya çantanın kapağı açılarak beslenebilir.

İdrar veya dışkı durumuna karşın evcil hayvan pedleri kullanımı önemlidir, koku veya pis bir görüntünün önlenmesine yardımcı olur. Hayvanlar bu işlemler sırasında strese girip hırçınlaşabilirler, bu sebepten ötürü uçuş öncesi veterinerin yapacağı sakinleştirici hem hayvanın hem de sahibinin daha rahat bir yolculuk geçirmesini sağlar.

İğne yaptırmak istemiyorsanız sakinleştirici spreyler ile köpeğinizi rahatlatabilirsiniz. Bu sprey köpeğinizin göğüs kısmına sürülmektedir. Miktarını veteriner hekiminizden öğrenmeniz gerekmektedir, aksi takdirde evcil hayvanınızın sağlığı olumsuz etkilenebilir.

Bir cevap yazın