Köpeklerde B Vitamini Ne İşe Yarar? B Vitami Önemi

Köpeklerde B vitamini alımı neden önemlidir ve ne işe yarar?

B vitamini suda çözünen vitaminler grubunda yer alır dolayısıyla depolanamazlar. Köpekler için temel diyet besin maddesidir. Köpekler geviş getiren hayvanlar gibi B vitaminini kendileri sentezleyemez ve dışardan almaya gereksinim duyarlar. B vitamini vücutta depolanamadığı için de sürekli alınması gerekir.

B1 vitamini enerji ve karbonhidrat mekanizmasının düzenlenmesinde ve sinir sisteminde aktif rol oynar. B6 vitamini köpeklerde hayati bir öneme sahiptir. Glikoz üretiminde, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde, sinir sisteminde, hormonların düzenlenmesinde, bağışıklıkta ve gen aktivasyonunda rol oynar. Diğer B vitaminleri de enzim fonksiyonlarında ve protein üretilmesinde rol oynamaktadır.

Köpeklerde neden B vitamini eksikliği görülür?

Evde hazırlanan diyetlerde B vitaminin yetersiz olması olabilir. Diyet hazırlamayı bilmeyen ve yetkili olmayan kişilerin hazırlamaması gerekir. Hazır mamalarda B vitamini yetersiz olabilir. Mamaların hazırlanış süreçlerinde geçtikleri işlemler bazen B vitaminini inaktif hale getirebiliyor. B vitamininin kimyasal yapısını değiştirerek inaktive eden bileşiklerin varlığında da B vitamini eksiklikleri görülür.

B vitaminini inaktive eden bileşikler özellikle çiğ balıkta bulunur. Köpek diyetlerinde çiğ veya az pişmiş balık kullanılmamalıdır. Mamalarda yeterli miktarda B vitamini bulunsa bile köpeğin yeterli miktarda mama tüketmemesi de B vitamini eksikliklerine yol açar. Eğer köpeğin kronik bağırsak hastalığı varsa B vitamini yeteri kadar alınsa bile yeteri kadar emilmeyeceği için eksikliği görülür.

Köpeklerde B vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

B1 vitamini eksikliği kendini üç aşamada gösterir. İlk aşamada davranışlarda değişiklik olmadığı halde kusma, iştahsızlık, uyuşukluk ve kilo kaybı görülebilir. Eğer bu aşamada eksiklik giderilmezse ikinci ve daha kritik bir aşamaya geçilir. İkinci aşamada ise sinir sistemi hasarı belirtileri ortaya çıkar. Yürüyüş bozuklukları, ışığa körlük ve arka bacaklarda felç görülebilir. Üçüncü aşamada ise ölümler görülür.

B3 vitamini eksikliğinde özellikle yavru köpeklerde iştahsızlık, kilo kaybı, üst dudağın iç kısmında kızarıklık, dudaklarda parlak kırmızı çizgiler, sulu ve kanlı dışkılama, tükürükte kan görülür. Eksikliği giderilmezse ilerleyen aşamada ölümler olabilir.

B5 vitamini eksikliğinde özellikle erişkin köpeklerde iştahsızlık, birden yere yığılma, bilinçsizlik, solunumun ve kalp atımının hızlanması, çırpınma, mide ve bağırsak yangısı, bağırsakların iç içe girmesi gibi belirtiler görülür.

B6 vitamini eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, büyüme geriliği, kalp kası bozukluğu, anemi, ataksi ve kaslarda kasılma nöbetleri, gözlemlenir.

B9 ve B12 vitaminleri eksikliğinde de anemi gözlenir.

Köpeklerde B vitamini eksikliğinde neler yapılabilir?

Eğer köpeğinizde B vitamini eksikliğinden şüpheleniyorsanız tanı için geç olmadan bir veteriner hekime başvurmalısınız ve kendisinin ön gördüğü tedaviye devam etmelisiniz. Köpeğinizi çiğ balık gibi gıdalarla beslememelisiniz. Köpeğinizin diyeti konusunda uzman görüşleriyle hazırlanmış mamaları tercih etmelisiniz. Köpeğiniz kronik bağırsak hastalığına sahipse gerekli vitaminleri aldığından emin olmalısınız.

Bir cevap yazın