L ile Başlayan Mitolojik İsimler ve Anlamları

Lakshmi: İşaret, iz anlamına gelen Lakshmi iyi şans, güzellik ve bollukla ilişkilidir. Sembolü lotustur ve çok güzel bir tanrıçadır. Bu nedenle Lakshmi güzel ve zarif yapılı dişi köpekler için idealdir.

Laima: Şans, talih anlamına gelmektedir. Litvanya kökenli bir şans tanrıçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok zarif bir tanrıça olarak tasvir edildiğinden kibar yapılı, güzel dişi köpeklere çok yakışacaktır.

Lalita: Oyuncu, çekici gibi anlamlara gelmektedir. Parvati’nin diğer isimlerinden birisidir. Neşeli, oyuncu ve güzel görünümlü dişi köpeklere göre olan bir isimdir.

Larisa: Yunan mitolojisinde bir perinin ismidir. Bu nedenle güzel, oyuncu ve küçük boy köpeklere çok yakışacaktır.

Liber: Latince bir sözcük olup özgürlük anlamına gelmektedir. Roma bereket tanrısıdır. Özgür ruhlu, bağımsız karakterde erkek köpekler için idealdir.

Lilith: Yahudi geleneğinde Adem’in ilk eşi olarak geçer. Çok güzel, kurnaz ve asi ruhlu bir kadındır. Bu nedenle biraz asi, akıllı ve güzel dişi köpeklere çok yakışacaktır.

Loki: Almancada kilit anlamına gelen Loki İskandinav mitolojisinde hilekar tanrıdır. Çok zeki, kurnaz ve oyuncudur. Zeki, yerinde duramayan, haylaz ve yaramaz köpeklere konulabilecek bir isimdir.

Louhi: Ölüm tanrıçası Fin mitolojisinde geçer. Siyah resmedildiğinden siyah renkli tüylere sahip olan köpekler için tercih edilebilecek bir isimdir.

Lugh/Lug: İrlanda mitolojisindeki güneş tanrısıdır. Çok güçlü ve savaşçı bir erkek olarak tasvir edilir. Güçlü, iri ve büyük boy erkek köpekler için ideal bir isimdir.

Lucina: Latince’de ışık anlamına gelmektedir. Roma tanrıçasıdır. Açık renkli dişi köpeklere ve anne köpeklere çok yakışacaktır; çünkü Lucina doğumun tanrıçasıdır.

Luna: Latincede ay demektir. Roma ay tanrıçasıdır. Bu nedenle genelde beyaz dişi köpekler için tercih edilen bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Lyssa: Yunan mitolojisinde kontrol edilemez öfkeyle ilişkilendirilen bir tanrıçadır. Agresif, kavgacı ve söz dinlemeyen bir dişi köpeğiniz varsa bu ismi vermeyi düşünebilirsiniz.

Luned: Gal mitinde şövalye Owain’i kurtaran kadındır. Koruyucu, savaşçı dişi köpeklere çok yakışacak bir addır.

Lykos/Lycus: Kurt anlamına gelmektedir. Yunan mitolojisinde Thebes’in efsanevi hükümdarının isimlerinden birisidir. Kurt cinsi köpekler için kullanılabilecek bir isimdir.

Diğer İsimler

Bir cevap yazın