H İle Başlayan Türkçe Erkek Köpek İsimleri ve Anlamları

Hamur: Un, su ve maya karışımı olan, son derecede yumuşak ve lezzetli bir yiyecektir. Hamur ismi genellikle hafif tombul, yumuşak tüylü erkek köpeklere konulur.

Han: Eski Türklerde hükümdara verilen bir isimdir. Kendi bildiğini okuyan, bağımsız karakterli, güçlü köpeklere çok yakışacak bir isimdir.

Hasır: Genellikle saz bitkisinden yapılmış örgülerdir. Açık sarı renkte olduğu için genelde açık kahverengi ya da sarı renkli köpeklere verilen bir isimdir.

Haşmet: Görkem anlamına gelmektedir. Genellikle büyük boy, güçlü ve heybetli köpeklere verilen bir ad olarak karşımıza çıkmaktadır.

Havuç: Turuncu renkli bir sebze olan havuç genellikle kızıl tüylü köpeklere verilen bir addır.

Haydut: Yol kesen, silahlı soygun yapan suçlulara verilen bir lakaptır. Haydut genelde büyük boy, kendi bildiğini okuyan, daha kavgacı karakterdeki köpeklere verilen bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Haylaz: Yaramaz, hınzır anlamında kullanılan bir kelimedir. Genellikle eğlenmeyi seven, yaramaz, aşırı hareketli köpeklere verilen bir isimdir. Özellikle yavru köpeklere sık konulan bir isimdir.

Hardal: Bir çeşit tohum olan hardal sarı renklidir. Genelde sarı tüylere sahip köpeklere verilen bir addır.

Hayta: Serseri anlamına gelen hayta genellikle aşırı yaramaz, söz dinlemeyen hareketli köpeklere konulmaktadır. Eğer köpeğiniz aşırı hareketliyse ve sizi dinlemektense kendi bildiğini okuyorsa siz de ona bu ismi koyabilirsiniz.

Hakan: Eski Türklerde hükümdara verilen unvanlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Güçlü, bağımsız, başına buyruk büyük boy köpeklere sık konulan bir addır.

Hadım: Kısırlaştırılmış erkek anlamına gelmektedir. Genellikle kısırlaştırılmış erkek köpeklere konulan bir addır.

Hain: İhanet eden anlamına gelen hain genellikle bağımsız ruhlu, söz dinlemeyen erkek köpeklere sık konulan bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hınç: Öfke, kin anlamına gelen hınç genellikle sinirli ve kin tutan köpek ırklarında kullanılan bir isimdir.

Hoşt: Köpekleri kovmak için kullanılan hoşt kelimesi şaka amaçlı olarak köpeklere konulan isimler arasında yer almaktadır.

Hızır: Zor zamanlarda yardıma koşan ilahi varlık olarak bilinen hızır kelimesi, çok hızlı koşan, çok hareket eden ve sahibinin her daim yardımına koşan köpeklere verilen bir isimdir.

Hoca: Farsça kökenli bir kelime olan hoca özellikle akıllı, sakin ve sahibinin sözünü dinleyen köpeklere verilen bir isimdir.

Hart: Birden sert biçimde ısırmak anlamına gelen hart kelimesi ısırma eğilimi gösteren daha saldırgan karakterdeki köpeklere konulan bir isimdir.

Halter: Bir spor türü olan halter oldukça güçlü sporcular tarafından ağırlıkların kaldırılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Halter ismi genellikle çok güçlü ve büyük boy köpeklere verilen bir isimdir.

Harami: Kırk Haramiler şarkısından da bildiğimiz üzere haramiler başıboş, haylaz soygunculardır. Eğer köpeğiniz söz dinlemeyen, kendi bildiğini okuyan bir köpekse ona harami ismini verebilirsiniz.

Huysuz: Geçimsiz, geçinilmesi zor anlamına gelen huysuz ismini söz dinlemeyen, zor eğitilen bir köpeğiniz varsa koyabilirsiniz.

Diğer İsimler

Bir cevap yazın