Evcil Hayvanlar Neden Kısırlaştırılır?

Evciller Hakkında Bilinenler Nelerdir?

Evcil canlılar geçmişte daha çok insanların ihtiyaçlarını karşılamak için alınır ve beslenirlerdi. İş yapması için eğitilir ve buna göre eğitim görürlerdi. Her çeşit canlıyı evcilleştirmek mümkün değildir. Buna göre hayvanlar özel olarak seçilirdi ve insanlar işlerinin gerekliliğine göre birden fazla hayvan besleyebilirlerdi. Çiftlikler oluşturulur. İnsanlar buralardan işlerini kurarlardı. Buradan maddi kazanç elde edilirdi. Evcil canlılarla da alakalı meslekler türemiştir veterinerler gezdiriciler gibi. Bunun dışında canlılar da insanlara bağlılık göstermiştir ve sadece maddi kazanç için yapılmayan bu işler sevgi olmadan devam edemez.

Kısırlaştırma Olmadan Canlılarda Ne Gibi Olaylar Gözlenir?

Kısırlaştırma olmadan canlılar doğaları gereği üremek için çiftleşme çabasına girerler. Böylece başka canlılarla etkileşim yaşanır bu durum da canlılar arasında eğer bir hastalık varsa birbirine bulaşır. Böylece hastalıklar diğer canlılara da daha hızla yayılır. Çiftleşmek isteyen evcil canlılarda çok büyük değişimler gözlenir.

Daha fazla saldırganlaşma sahibinin üzerine atlama tıslama havlama zarar verme gibi böylesi durumlarla karşılaşmamak için evcil hayvanlar kısırlaştırılmalıdır. Tabi ki sadece bu da değil kısırlaştırılmayan canlılar belirli zamanlar da kızgınlık dönemine girerler. Bu dönemde kızgınlık halinde canlılar evden kaçma gibi davranışlar gösterirler dış dünyada hastalık kapıp ölebilirler. Ölmeseler bile bir daha eve dönmeyip sokakta pek çok olay ve tehlikeyle baş etmek zorunda kalırlar. Yeni doğacak olan yavrular dişi için doğumun etkisiyle çok daha zor bir hale gelecektir. Çok küçük olan yavrular çok savunmasız olurlar ve tehlikelerden uzak duramazlar bunun için canlılar kısırlaştırılmalıdır.

Kısırlaştırma Nasıl Olur ve Ne Gibi Süreçlerden Geçilir?

Evcil canlılar çok küçük aylıkken kısırlaştırılmazlar. Küçük aylarda kısırlaştırma ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bunun için ilk kızgınlık dönemi sonrası ve 1 yaş civarı zamanlar en uygun dönem denebilir. Ama en geniş çaplı bilgi için veterinerlerden bilgi alınmalıdır. Her canlı için farklı zamanlar uygundur ve o zamanlar beklenmelidir. Dişi ve ya erkek canlılar için farklı ameliyatlar gerekir ve en uygun yöntem seçilir. İşinde uzman kişiler tarafından yapılmayan kısırlaştırılmalar ilerde ve ya hemen sonrasında sorunlar doğurabilir. Bunun için her zaman araştırmalar yapılmalıdır. Evcil canlılar ameliyat sürecinden sonra çok iyi bakım görmesi gerekir sahibinin bu konuda gereken her şeyi temin edip ihtiyaçlarını görmesi gerekir.

Kısırlaşan canlılar için artık daha az hareketli dönemler başlar bunun için uygun bir beslenme düzenine geçilmelidir ona uygun mamalar alınmalı ve düzenli olarak bu mamalar tercih edilmelidir. Eğer bunlar yapılmaz ise çok fazla kilo artışı gözlenebilir. Kilo artışı çok fazla sorun oluşturur fazla yağlanmalar tıpkı insanlarda ki gibi sağlık sorunlarına yol açar kesinlikle kilo artış hızı takip edilmelidir. Düzenli olarak veteriner kontrolüne gidilmeli ve ameliyat sonrası evcil hayvanlar da bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır.

Bir cevap yazın