British Shorthair

British Shorthair Özellikleri ve Karakteri

British Shorthair Özellikleri

Britinya kedisi günümüzde bütün dünyada bilinen adı ile british shorthair, karakterist özellikleri ile çok sevilen bu kedi ırkı herkes ile kolaylıkla anlaşabilir ve kolay bir kişiliğe sahiptir. İlk etapta sadece gri renklerin tonlarından oluşuyor ve gözleri sadece kehribar rengine sahipti. Yuvarlak kafası ve yuvarlak gözleri ve yine yuvarlak bir pati yapısı bulunmaktadır. Hatta ve hatta kuyruklarında bile yuvarlak yapıları vardır. Birden fazla renkleri bulunmaktadır. Bu renkleri aşağıdaki kısımda bulabilirsiniz. Yine aynı şekilde farklı türleri aşağıdaki yazımızda ekstra’dan anlatacağız. Bakımı diğer kedi ırklarına göre daha kolay olduğu ve çok sevecen oldukları için evde beslenme oranı çok yüksektir. Ülkemizde yine en çok beslenen kedi ırkının olduğu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tüylerinin kısa olması bakımı konusunda çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Karakter olarak çok uysal oldukları ise herkes tarafından biliniyor, asla saldırgan bir kedi ırkı değildir. Kendilerini ev içerisinde kolaylıkla aile bireylerine sevdirebilecek bir yapıya sahiptir. Çocuklar ile çok iyi anlaştıklarını belirtmek isteriz.

Zaman içerisinde farklı tüy renklerine ve göz renklerine sahip olmaya başladı. Bu farklılıklar aralarında ayrıldı ve isimlendirildi.

British Shorthair Renkleri

British shorthair ırkına ait tüy renkleri hakkında bilgiler vereceğiz. Çoğu kişinin bildiği üzere bu ırk sadece gri renkten ibaret değildir. Bu kedilerin renk kodları olmaktadır ve bu kodlar ile bilinmektedir. Birden fazla renkleri mevcuttur. Bunların bazı renklerine hep beraber göz atalım.

1. Gri British Shorthair

Türkiye’de en çok bilinen ve en çok beslenen rengi gri british shorthair’dır. Grinin renk tonlarından oluşmaktadır. Açık gri renklere lilac olarak adlanmaktadır. Kapalı renk tonlara ise duman gri british shorthair olarak adlandırılmaktadır.

2. Blue Point British Shorthair

Bu kedinin renk tonları ise gri ve beyazdan oluşmaktadır. Aslında iki renkten oluşuyor ve yoğunluklar anne ve baba’ya göre değişkenlikler gösterebiliyor. Bazılarında beyaz çok ağırlıklı oluyor ve sadece yüzlerinde ve burunlarında grilik oluyor. Bu renk tonu siyam kırmasından türemiştir. Aslında kırma bir ırktır ve atalarından biri siyam kedileridir, renkleri bu yüzden çok benzemektedir.

3. Beyaz British Shorthair

Beyaz kedilerin en büyük sorunlarından biri sağır olmasıdır. Sağlıklı olsa bile beyaz kedi farklı bir beyaz kedi ile eşleştirilemez. Bunun nedeni ise beyaz kedilerin eşleşmesi durumunda ortaya sağır yavruların ortaya çıkmasıdır. Bazı beyaz british shorthair kedilerin tam kafaların ortasında grilik vardır, eğer kedinizde böyle bir desen var ise çok şanslısınız çünkü sağır doğma sorunundan kurtulmuştur.

4. Golden British Shorthair

Bu kedi ırkı ender olarak görülmektedir, ülkemizde son 3 senedir aktif olarak beslenilmektedir. Adı isminden belli olduğu gibi altından gelmektedir. Bu ırk 3 renkten oluşmaktadır. Sarı, beyaz ve siyah renkler yine anne ve babaya göre değişkenlik gösterebilir.

5. Bicolour British Shorthair

Bu kedi ırkının tüy renkleri birden fazla renkten oluşmaktadır. Bu türlerin renkleri değişkenlik gösteriyor. Eşleşmeden sonra adeta sanat eseri gibi olan kediler ortaya çıkabiliyor. Sanatsal tüy renkleri ve desenleri bulunabiliyor.

British Shorthair Göz Renkleri

Bu ırkın renkleri yukarıda yazdığımız ırk tüy renklerine göre değişkenlik göstermektedir. Göz renkleri ise şu şekildedir. Altın sarı, zümrüt yeşili, turuncu, bakır, mavi, Kehribar.

Karakter Özellikleri:

Uyumluluk: 5/5

Enerji Seviyesi: 5/2

Tüy Dökülme Seviyesi: 5/4

Sevgi Seviyesi: 5/4

Çocuklar ile Anlaşma: 5/4

Köpekler ile Anlaşma: 5/5

Sağlık Sorunları: 5/2

Zeka Seviyesi: 5/3

Yavru British Shorthair Sahiplenmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın